Bilim Dershaneleri

Bilim Akademi

YDS Nedir?

Yazdır
PDF

YDS Nedir?YDS NEDİR? YDS HAKKINDA GENEL BİLGİ


Ülkemizde yükseköğrenim programlarına kayıt yaptırabilmek için gereken sınavlar yaklaşık kırk yıldır merkezi bir sisteme göre yapılmaktadır. Yabancı Dil Sınavı (YDS) de bu sınavlardan biridir.

Yabancı dil ve edebiyatları, bu dillerin öğretmenlik programları, mütercim-tercümanlık ve turist rehberliği gibi bazı yükseköğretim programlarına girmek isteyen adaylar 2009’da ÖSS’ye ek olarak YDS’ye; 2010 yılından itibaren de YGS’ye ek olarak da YDS’ye girmek zorundalar.
Uzunca bir süre diğer programlara girecek adayların aldığı sınavlarla birlikte aynı oturumda yapılan YDS, son yıllarda başka tarih ve zamanlarda yapılan ayrı bir merkezi sınav niteliğini kazanmıştır. Artık üniversitelerin bir yabancı dil programını kazanmak ve devam etmek isteyen öğrenciler yer yıl ayrı olarak yapılan YDS'ye de girmek zorundadırlar.

1976’dan 1980’li yılların ortalarına kadar 30 sorudan oluşan merkezi yabancı dil sınavı, 1980’li yılların sonlarında 75 soruluk bir formata sokularak nitelik ve nicelik bakımından değiştirilmiştir. 1999 yılında ise daha da değiştirilerek 100 soruluk kapsamlı bir yabancı dil yeterlilik sınavına dönüştürülmüştür. 1999'dan beri 100 sorunun sorulduğu YDS, temel olarak on bir bölümden oluşmaktadır.

YDS Nedir?YDS’YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

14 Haziran 2009 tarihinde yapılacak ÖSS’ye ek olarak 21 Haziran 2009 Pazar günü yapılacak YDS’ye;

  1. İçinde bulunduğumuz öğretim yılında orta öğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, Açık öğretim lisesi ) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
  2. Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumunda bulunanlar
  3. Ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler
  4. Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar
  5. Ortaöğrenimlerini yabancı ülkelerde bitirenlerden durumları yukarıdaki koşullardan birine uyanlar başvurabilirler.

 

YDS - Yabancı Dil Sınavı hakkında diğer bilgilere ulaşmak için bu menü altındaki diğer bağlantılara da bakınız.


yds soruları, yds sınavı, yds 2008, yds 2009, yds sınav soruları, yds nedir, yds dershanesi, yds, ygs, lys, lys-5, lys dil yds, yds ingilizce, YDS İngilizce Hazırlık, yds hazırlık, yds hazırlık dergileri, yds hazırlık seti, yds hazırlık testleri, yds deneme sınavları, yds deneme sınavı, sınavlara hazırlık, yds hazırlık dergileri, yds hazırlık kitapları, yds hazırlık soruları, yds çıkmış sorular, ösym yds soruları, yds soru ve cevapları, YDS Yabancı Dil Sınavı Hazırlık Soruları, çıkmış sorular, YDS Hazırlık, YDS Soruları, YDS Soru Bankası, YDS Deneme Sınavları, YDS Soruları, YDS, KPDS, ÜDS, yabancı dil sınavı, LYS-YDS Hazırlık, YDS Hazırlık Programı, YDS Dergileri, YDS Deneme Sınavı, Dershane, Üniversite Hazırlık, yabancı dil bölümü, TOEFL, TOEFL Hazırlık, yülseköğenime geçis sınavı, lisans yerleştirme sınavı

 

 

 

BİLİM YDS DERSHANESİ - YGS-YDS HAZIRLIK PROGRAMLARI

BİLİM DERSHANELERİ, yenilenen sınav sisteminde YDS öğrencilerine 43 Yıllık deneyimi, güçlü kadrosu ve zengin yayınları ile hizmete devam ediyor.

Üniversiteli olmanın heyecanını Bilim’le yaşayın!